Ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej w kościele farnym

Historia powstania najsłynniejszej białostockiej dobudówki od dawna jest jedną z najczęściej opowiadanych historii o mieście. Białostocka katedra nie różni się architektonicznie od wielu podobnych kościołów zbudowanych w stylu gotyku nadwiślańskiego lub wiślano-bałtyckiego (natknęłam się na obie nazwy), takich świątyń spotkamy w Polsce bardzo wiele. Katedra w Białymstoku miała jednak sporo szczęścia – mimo ogromnych zniszczeń wojennych, które dotknęły Białystok, świątynia wraz ze starym kościołem farnym przetrwały nienaruszone.

Chociaż kościołów jest w Białymstoku bardzo dużo, architektonicznie zawsze przyciągały mnie dwa: katedra czyli po mojemu po prostu fara oraz kościół pw. Świętego Wojciecha, o którym pisałam tutaj: Św. Wojciech

Warto pochylić się nad kultem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, które od lat przenikają się na naszych terenach. Ciekawy opis znajdziemy na stronie Katedry Białostockiej: Sanktuarium Idealną klamrą zdaje się być w tym kontekście umiejscowienie dwóch ołtarzy maryjnych w kościele farnym – piękny ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej doczeka się niebawem równie imponującego sąsiedztwa ołtarza Matki Boskiej Ostrobramskiej, który ma wreszcie powstać w oparciu o plany sprzed ponad 100 lat. Dziś jednak kilka słów o ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej, który według mnie jest najpiękniejszym ołtarzem bocznym w katedrze. Po wybudowaniu i wyświęceniu katedry w 1905 roku wierni udali się w pielgrzymce dziękczynnej na Jasną Górę. Ze składek wiernych udało się wówczas zakupić kopię słynnego obrazu, dla którego trzeba było wybudować ołtarz. Budowę ołtarza rozpoczęto w 1907 roku, a już rok później został on poświęcony przez księdza Szwarca.

Ołtarz został zbudowany z drewna i powleczony masą mozaikową. Ogólną formą przypominał on przekrój świątyni gotyckiej. Strukturę ołtarza wieńczył trójkątny tympanon zakończony trzema ażurowymi wieżyczkami. Nastawa ołtarzowajest trójpoziomowa, z wysuniętą przed lico konstrukcji częścią środkową. Druga kondygnacja została opracowana w formie biforialnych arkadek a na trzeciej kondygnacji w centralnej arkadzie umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej flankowany figurami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Łukasza. Nad obrazem, w tympanonie umieszczono figurę Chrystusa flankowaną figurkami aniołów. Obraz uzupełnia bogactwo neogotyckich detali architektonicznych. Zamontowano również podnoszony obraz ze sceną Przemienienia Pańskiego, fundacji Marcelego i Ewy Ramlów.

źródło: Wikipedia

Niedawno ołtarz został odrestaurowany i prezentuje się naprawdę pięknie, szczególnie w słoneczne poranki i przedpołudnia. Ja mam jednak kilka zdjęć wykonanych wieczorem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s