„Doktor Esperanto i język nadziei” – Maria Rockliff

Jednym z najbardziej znanych białostoczan jest bez wątpienia Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. Właśnie jemu poświęcona jest nowa książka dla dzieci autorstwa Marii Rockliff z ładnymi ilustracjami Zosi Dzierżawskiej. Co ważne, autorka skupia się na dzieciństwie i młodości Zamenhofa, próbując w przystępny sposób przybliżyć najmłodszym czytelnikom ideę powstania tego języka. Białystok pojawia się w książce na początku – w końcu to w tym mieście  w 1859 roku przyszedł na świat mały Ludwik i to atmosfera Białegostoku miała wpływ na jego późniejszą działalność. Obraz miasta nie jest idylliczny, co uzupełniają również uwagi zawarte na końcu publikacji.

Było sobie kiedyś miasto, w którym istniało wiele języków, ale niewiele miłych słów.

Życie w pełnym nieufności i podejrzliwości Białymstoku nie było łatwe dla nikogo. Najciężej było jednak Żydom, których religia i język tak bardzo odróżniały od Rosjan, Polaków i Niemców.

W książce nie zabrakło oczywiście mitycznego Rynku, na którym mieszały się języki kupców różnych wyznań i narodowości.

Najwięcej uwagi autorka poświęca jednak samym próbom stworzenia uniwersalnego języka umożliwiającego pokojową komunikację wszystkich ludzi na świecie oraz brak przychylności dla tej godnej pochwały idei ze strony najbliższej rodziny młodego Ludwika. Dużym plusem książki są porównania słów z różnych języków. Dzieci łapią nowe słówka jak przysłowiowa gąbka i te strony mocno przykuwają ich uwagę.

Historia kończy się happy endem. Ludwik Zamenhof realizuje swoje marzenie i zyskuje poparcie dość licznej międzynarodowej społeczności. Doktor Esperanto dał nadzieję na lepszą i mniej wrogą przyszłość.

Pamiętajmy, że nie jest to książka biograficzna, a książka dla dzieci w wieku 3+ :) Wrogość zostaje przezwyciężona, świat staje się lepszy, dzięki czemu z nadzieją patrzymy w przyszłość. Jednocześnie przekazujemy dzieciom najważniejsze informacje zgrabnie przemycone w tej historii. A dzieci dużo zapamiętują :)

Moim zdaniem to bardzo udana publikacja, która przykuwa uwagę nie tylko treścią, ale także porządnym i eleganckim wydaniem. Kupicie ją w licznych księgarniach internetowych. Osobiście jestem zwolenniczką możliwie wczesnego zanurzenia w „małą ojczyznę”, dlatego postrzegam tę książkę jako szczególnie wartościową dla wszystkich dzieci związanych z Białymstokiem.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s