Zalew Dojlidy zimą

Zalew w Dojlidach to nie tylko znane kąpielisko. To także jeden z wielu Stawów Dojlidzkich, które są ostoją ptactwa i spełniają ważną funkcję w ekosystemie. Polecam Wam przejażdżkę rowerową z Białegostoku do Sobolewa – najlepiej wiosną lub latem, żebyście mogli podziwiać stawy i roślinność w całej okazałości. Zobaczcie tutaj, że warto.

Korzystając z zimowej aury, udaliśmy się ostatnio na spacer wokół zalewu na Dojlidach i taką aktywność chciałabym dziś zarekomendować. Z wiadomych przyczyn zwróciliśmy się ostatnio mocno w kierunku natury, na nowo doceniamy parki miejskie, pobliskie lasy i inne tereny zielone, które pomagają naładować akumulatory. Jeżeli lubicie dłuższe przechadzki, ale nie chcecie wyjeżdżać z miasta, możecie udać się na Dojlidy i spojrzeć na zalew z innej perspektywy. Poza sezonem wstęp na teren kąpieliska jest bezpłatny. Wystarczy minąć plażę, place zabaw i zabudowania, żeby chociaż na chwilę zapomnieć, że oficjalnie wciąż jest się w mieście.

Klimat kurortu po sezonie jest wyczuwalny w powietrzu! Kajaki i marina czekają na cieplejsze dni, ale ładnie prezentują się w śniegu.

Za mariną odbijamy zgodnie z kierunkiem ścieżki, przechodzimy przez parking i udajemy się w stronę drewnianego mostku, którym dostaniemy się na wyspę.

Na wysokości mostku ustawiono ogrodzenie, jednak bramka jest otwarta i możemy swobodnie opuścić teren kąpieliska. Tam zaczyna się ta bardziej dzika część stawów. Spacerujemy przez las, możemy przyjrzeć się, jak stawy są ze sobą połączone (wszędzie dojdziemy suchą stopą) i posłuchać natury.

Pod koniec wędrówki dotrzemy do pomostów dla wędkarzy (jest ich kilka) i wyjdziemy obok brązowego ogrodzenia na chodnik przy ulicy Plażowej. Mniej typowy spacer niż po parku, ale zdecydowanie godny polecenia.

Tę aktywność uwzględniłam także w najnowszym wpisie z serii Zrób to w Białymstoku!

2 myśli na temat “Zalew Dojlidy zimą

  1. „Klimat kurortu”? „Marina”? Czy my mowimy o tym samym zalewie w dojlidach?
    Ja te plaze lubilem za jej przasnosc i prowincjonalnosc, na ktorej Ferdek z saturatorem nie bylby obcym elemenetem . Nie trzeba na sile dorabiac jej nie pasujacej geby „swiatowosci”

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s