promocja miasta i regionu

Robiąc porządki na youtube, natrafiłam na sporo polubionych kiedyś przeze mnie filmików promocyjnych Białegostoku i Podlasia. Postanowiłam pogrzebać trochę w internecie i sprawdzić, jak prezentują się one na tle podobnych kampanii promocyjnych z regionów ościennych, które mają właściwie to samo do zaoferowania – piękną przyrodę, współistnienie kultur i wyznań, przywiązanie do tradycji. Właściwie cała Polska Wschodnia jest do siebie podobna i od reszty kraju odróżnia nas to, co im dalej na zachód, tym bardziej egzotyczne, a dla nas przecież tak oczywiste i normalne … No dobrze, jak zatem wypadamy na tle pozostałych? Moim zdaniem (i to nie jest lokalny patriotyzm) chyba najlepiej … Myślę że nie powinniśmy wstydzić się naszej promocji, zarówno Podlasia jak i samego Białegostoku, choć w tym wypadku cieniem na kampaniach kładzie się to nasze nieszczęsne logo … Zobaczcie sami!

PODLASIE

1. Mój ulubiony film promocyjny. Powstał przy wyjątkowo niskim nakładzie finansowym, ale chyba najbardziej chwyta za serce. Najbardziej lubię pierwszą część z genialną muzyką („Moje Podlasie”). Filmik ma już kilka lat na karku, co widać. Nie tylko po jakości samego materiału, ale również po ujęciach miasta. W Białymstoku sporo się od tamtej pory jednak zmieniło :) Przypomnę tylko, że film był nagradzany w międzynarodowych konkursach.

2. Chyba najdziwniejszy film promocyjny. Ostro krytykowany. Na początku sama byłam wściekła, że ktoś wyłożył zapewne duże pieniądze na nakręcenie takiego gniota. Ale, ku mojemu zdziwieniu, teraz nieco inaczej patrzę na ten materiał. To, jak zostanie odebrany, zależy jednak głównie od odbiorcy. Ktoś tu sobie nieźle zakpił ze stereotypów („wiecznie zimno”, „to już Rosja”, „wszyscy piją”, „nic się tam nie dzieje”). Podlasie ma dziwną opinię w kraju – albo się je podziwia, że takie piękne, albo je wyśmiewa, bo to taaaki skansen. Wydaje mi się, że celem twórcy/twórców nie było ukazanie piękna Podlasia, lecz właśnie takie przekorne działanie „pod włos”. Denerwują mnie wprawdzie latające kwadraciki z żubra (taka straszna pikseloza z tego wyszła), ale po namyśle już nie krytykuję aż tak bardzo, aczkolwiek do zwolenników tego rodzaju promocji nie należę.

3. Go-Podlasie to wprawdzie nieoficjalna promocja, ale zdecydowanie udana. Mam mieszane uczucia co do muzyki. Na początku mnie zdenerwowała, bo jakoś nie mogłam jej „zgrać” z obrazem, ale z drugiej strony wnosi powiew świeżości i wielkiego świata na podlaską prowincję :) I chyba jednak bardziej pasuje niż muzyka instrumentalna, której mi tu na początku brakowało.

4. Cząstka Podlasia to na razie tylko trailer. Nakręcony w bardzo wysokiej jakości film ma szansę stać się doskonałym produktem reklamowym. Wielki plus za gwiazdy :)

BIAŁYSTOK

1. Słynny już spot z aniołem, który kilka lat temu mogliśmy oglądać w telewizji ogólnopolskiej. Spot krytykowany („nic nie mówi o Białymstoku!”, „Białystok to nie tylko Pałac Branickich”, „widać głównie twarz dziewczyny, a nie widać miasta”), który mi jednak przypadł do gustu. Odczytałam go jako zachętę do zainteresowania się regionem i samym Białymstokiem, do poszukania informacji o mieście, do sprawdzenia, co to za miasto ten Białystok (bo wiedza geograficzna w naszym kraju niestety kuleje! Czy wiecie, ile już razy musiałam uświadamiać ludzi, że Białystok ma prawie 300 tysięcy mieszkańców, a nie 30?). Moim zdaniem spot udany.

2. Swoista kontynuacja promocji miasta. Białystok Turystyczny nie wywarł na mnie aż takiego wrażenia, miasto wydało mi się w nim zbyt puste, podkreślanie wielokulturowości wręcz przerysowane, no ale sądząc po komentarzach, zdecydowanej większości odbiorców bardzo przypadł do gustu :) To ja się nie wtrącam, bo chyba swoją rolę spełnił :) Plus za muzykę.

3. Białystok Kulturalnie nieco mnie rozczarował. Zamiast strojów ludowych, wkomponowałabym coś żywszego. No bo, bądźmy szczerzy, jak często widzicie w Białymstoku stroje ludowe? Chyba głównie na Podlaskiej Oktawie Kultur ;)

DLA PORÓWNANIA: LUBLIN I LUBELSZCZYZNA

DLA PORÓWNANIA: RZESZÓW I PODKARPACIE

I jak oceniacie nasze Podlasie? :) Zachęcam do dyskusji, jestem bardzo ciekawa Waszych opinii :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s