tajemniczy wiatrak

Parę dni temu dostałam od mojego Taty maila, w którym to pisze on o pewnym wiatraku … Chciałam go Wam jakoś streścić,  ale ostatecznie zdecydowałam się skopiować Wam jego treść. Być może ktoś z Was dysponuje jakimiś zdjęciami lub innymi materiałami, na których można zobaczyć ten zabytkowy wiatrak w dawnych czasach. A może ktoś z Was zna równie ciekawe historie bez zakończenia? Za wszelkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczna :)

Na pewno widziałaś informacje o projekcie budowy wiatraka na placyku u zbiegu ulic Piasta i Kamiennej. Nikt nie pamięta, że taki tam był dawno temu. Nawet rodzice nie pamiętają takiego obiektu. Nie pamiętam też, skąd wiem, że tam był, ale na pewno widziałem gdzieś jego zdjęcia z dawnych lat. Możliwe, że podczas prac w muzeum na Warszawskiej. Stały tam na zapleczu szafy pełne niebieskich (socjalistycznych) kopert, zawierających odbitki (zdjęcia) albo klisze 6×6 cm, dokumentujące historię poszczególnych ulic i miejsc w Białymstoku. Oczywiście szukałem jakichś foto ulicy Wesołej – człowieka ciągnie do korzeni… Nie znalazłem zdjęć starego domu przy Wesołej 15, ale chyba wtedy musiałem się natknąć na zdjęcia tego wiatraka. Bojary to dla wielu magiczne miejsce. Dla wielu innych (większości) terra incognita.
W muzeum działał wtedy fotograf (20 lat temu), który miał tam całą ciemnię i aparat MAMYA (hi tech lustrzanka na klisze 6×6 cm).  Z takich klisz można robić ogromne powiększenia. Taki aparat kosztował wtedy chyba kilkuletnie pobory, a do tego kilisze i działanie ciemni. Szkody by było, żeby działalność tego człowieka i masa forsy wydana na jego prace poszly do szaf. Trzeba to jakoś ruszyć, by archiwa muzeum nie przypominały ostatnich scen z „Poszukiwaczy zaginionej arki”.

2 myśli na temat “tajemniczy wiatrak

  1. Uwielbiam wiatraki dlatego tan post bardzo mnie zainteresował – będę śledził, czy uda Ci się w tej materii coś dowiedzieć, bo temat bardzo ciekawy. Z białostockimi wiatrakami kojarzy mi się tylko ten z makiety barokowego Białegostoku w Muzeum Historycznym… Choć rzecz jasna to na pewno nie ten obiekt, ale lokalizacja chyba nawet by się zgadzała.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s