Zalew Siemianówka – plaża w Bondarach

Zalew Siemianówka gościł już kilka razy na blogu. Bywamy tam w miarę regularnie, ale nie w celach kąpielowych :) To specyficzne i kontrowersyjne miejsce. Ten sztucznie utworzony zalew ma wielu przeciwników, którzy otwarcie mówią o wysychaniu Narwi. Ponadto akwen znajduje się na terenie dawnych wsi, które zostały wysiedlone i zatopione. Przebywając nad Siemianówką należy pamiętać o ludzkich dramatach związanych z likwidacją ich wsi i wysiedleniem do bloków mieszkalnych. Opowiada o tym poruszający dokument Tamary Sołoniewicz „Czy słyszysz jak płacze ziemia?”, który znajdziecie w tym wpisie. Pozwolę sobie jednak ponownie zamieścić odnośnik to tego dokumentu i zachęcam do obejrzenia:

 

Ja osobiście czuję w rejonie zalewu trudne do opisania „dreszcze” – towarzyszy mi tam pewnego rodzaju tajemniczy mistycyzm rodem z serialu „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. Czuję się tak, jakby mówiło do mnie Podlasie… I tak, wszystko ze mną w porządku :)

Chociaż często zahaczamy o te rejony, rzadko trafiamy na ładną pogodę. Chyba tylko raz mieliśmy szczęście i przez cały czas świeciło słońce. Pamiętam jak dziś ten piękny październikowy dzień – zdjęcia znajdziecie tutaj. Prawda jest jednak taka, że zazwyczaj musimy uciekać przed deszczem! Prawie każdy pobyt nad Siemianówką kończy się ulewą! Na plaży w Starym Dworze zdążyłam zrobić kilka zdjęć i lunęło. W sierpniu w Bondarach było już trochę lepiej, zdjęć jest nieco więcej, ale i tak dopadł nas deszcz. Największą ulewę przeżyliśmy jednak w samej Siemianówce. Oberwanie chmury. Co ciekawe, w Białymstoku jest wtedy zazwyczaj sucho i rodzice dziwią się, kiedy opowiadamy o ulewach.

Nad zalewem wydzielono dwie spore plaże: w Starym Dworze i w Bondarach. Ja preferuję tę drugą, bardziej podoba mi się jej zagospodarowanie, chociaż sam akwen jest w tym miejscu bardziej zanieczyszczony i sporo płytszy niż w Starym Dworze. Zawsze jeździmy tam przez Michałowo i Juszkowy Gród, a w sierpniu natknęliśmy się na piękne pole słoneczników tuż przy szosie. Trzeba było się zatrzymać!

Na plaży w Bondarach wyróżnia się duży i szeroki pomost oraz wieża widokowa, z której rozpościera się naprawdę ładny widok na cały zalew. Niedawno pojawiły się również tablice informacyjne dotyczące wsi zalanych podczas budowy akwenu. Wrzucam je w wysokiej rozdzielczości – możecie na nie kliknąć i powiększyć.

Przy odrobinie wyobraźni możemy się poczuć nad Siemianówką jak na Karaibach :) Trochę to kiczowate, ale…

… mimo wszystko nie drażni jak tenże oto baner reklamowy :P

Zdjęcia wykonałam 29 sierpnia 2020 r. Tylko tyle, ponieważ widoczne na zdjęciach chmury dały o sobie znać! Przed nami jeszcze zwiedzanie zapory, może kiedyś uda się bez deszczu…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s