Białostoczek – ul. Płocka i ul. Przytorowa

Na Białostoczku znajdują się dwie ulice całkowicie odizolowane od reszty osiedla. Większość z nas je mija, ale pewnie nie wszyscy mają świadomość, że one w ogóle istnieją. Z jednej strony tory kolejowe na nasypie (te w stronę dworca Białystok Fabryczny), z drugiej strony teren elektrociepłowni, a z trzeciej  Białostockie Zakłady Graficzne. Jedyny dojazd możliwy jest od strony ul. 1000-lecia Państwa Polskiego (to ta czwarta strona).

Pod koniec minionego roku wyczytałam, że w związku z planowaną przebudową wspomnianej ul. 1000-lecia PP miasto chciałoby umożliwić przejazd tymi ulicami w stronę ul. Bitwy Białostockiej. Obecnie takiej opcji nie ma. Jest to ciekawe założenie, ponieważ zarówno Płocka jak i Przytorowa są drogami nieutwardzonymi i dość wąskimi. Czy oznacza to zmianę nawierzchni i wyburzenia?

Nie będę kadzić – w moim subiektywnym odczuciu nie jest to najmilszy zakątek osiedla, chociaż pomiędzy starymi drewnianymi domami (w większości w bardzo złym stanie technicznym) natkniemy się tam również na nowoczesne budynki, które z powodzeniem mogłyby stać w bardziej prestiżowych lokalizacjach. Podczas spaceru skupiłam się jednak tylko na tych starych domach. Wiele z nich jest niezamieszkałych, na posesjach składowane są śmieci lub ogólnie rzecz ujmując wszelkiej maści barachło. Wzdłuż torów kolejowych ciągnie się długi rząd garaży. Takie opłotki praktycznie w centrum miasta.

2 myśli na temat “Białostoczek – ul. Płocka i ul. Przytorowa

  1. Fakt, trudno zrozumieć, kto zadecydował 40 czy 50 lat temu by pozostawić te domy w takim ślepym zaułku, ale z drugiej strony takich miejsc na Białostoczku przypominających totalnie odludzia jest jeszcze kilka – końcówka Zagumiennej i równolegle do niej ulicy Białostoczek, Sitarska przy torach, zestaw garaży przy Białej w kierunku Dziesięcin – jest tego trochę

    Polubienie

    1. Sitarska, Zagumienna i Białostoczek są mi jakoś bliże, ponieważ w dzieciństwie dokładnie eksplorowałam te okolice :) Były po prostu bliżej domu. Natomiast Płocka i Przytorowa znajdują się już za ulicą 1000-lecia, gdzie piechotą raczej rzadko chodziłam. Jednak na Białostoczku wciąż znajdą się ślady dawnej wsi Białostoczek, to jest fajne, bo w sumie sporo osób może o tym nawet nie wiedzieć.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s