Mój poprzedni post poświęcony produktom regionalnym (Lokalny patriotyzm) cieszył się dużą popularnością wśród Czytelników, dlatego postanowiłam ponownie zaprezentować moje lokalne typy i zachęcić Was do wspierania swoich. Zdaję sobie oczywiście sprawę z faktu, że wielu konsumentów nie przywiązuje wagi do tego, czy zakupiony przez nich produkt został wyprodukowany w najbliższym otoczeniu przez lokalną firmę i dał tym samym szansę zarobku swojakom. Jednocześnie budujący jest fakt, że takich ludzi jak ja jest coraz więcej. Tak jak pisałam poprzednio, nie mam zbyt wiele możliwości wspierania lokalnej gospodarki – nie jestem politykiem i nigdy się w politykę nie zaangażuję, nie mam tak zwanych znajomości. Jako zwykła Ania z Białegostoku, mieszkająca zresztą na co dzień w innym mieście, mogę jednak choć w tak minimalny sposób przyczynić się do lepszej prosperity firm lokalnych. Niektórzy mogą mi zarzucać utopię (często słyszę takie komentarze: „Cóż z tego, że firma nasza, skoro półprodukty chińskie?”), ale nawet jeśli jest to wyidealizowany obraz świata, wspomagam w ten sposób choć w minimalnym stopniu lokalne przedsiębiorstwa. I bardzo dobrze się z tym czuję :)
Co mogę Wam polecić tym razem?
- Woda źródlana Krynka
Przedsiębiorstwo z Krynek od 1945 dostarcza mieszkańcom naszej części Polski butelkowaną wodę źródlaną (w ofercie firmy jest obecnie oczywiście dużo więcej napojów, ale ja akurat piję tylko wodę, napojów gazowanych nie kupuję w ogóle – czy to od Krynki, czy też z innej firmy). Woda jest niedroga, pochodzi ze źródła w regionie, spełnia swoją rolę – jest ok! Obecnie trwa pożyteczna akcja Krynki i PSS Społem Białystok – kupując wyroby Krynki w sklepach tej sieci wspieramy Domowe Hospicjum dla Dzieci.
2. Kasza gryczana i kasza manna z PZZ Białystok
Uwielbiam kaszę gryczaną! Przetestowałam już wiele rodzajów od różnych producentów, jednak w moim prywatnym rankingu bezapelacyjnie zwycięża ta z PZZ Białystok! Podobnie jak mąka i płatki owsiane, o których pisałam w pierwszym wpisie z cyklu „lokalny patriotyzm”. Równie dobrze smakuje kasza manna z białostockiego PZZ-u. Ich wadą jest jednak dostępność w sklepach wyłącznie w regionie. A moim zdaniem z powodzeniem mogłyby powalczyć z ogólnopolską konkurencją! :)
3. Piwo z Browaru Gloger
Białystok wreszcie doczekał się lokalnego browaru. Po przejęciu Browaru Dojlidy przez ogólnopolski koncern zakończono produkcję piw Dojlidy (które w okresie obecnego boomu na regionalne trunki byłyby zapewne kurą znoszącą złote jaja), postawiono na Żubra, a przy okazji na Tyskie i Lecha. Na szczęście Polacy coraz częściej poszukują czegoś bardziej wyrafinowanego. Piwo z Glogera jest smaczne, tak jak większość piw regionalnych nie jest tanie, ale i nie jest bardzo drogie (a takie zarzuty słyszałam). Nie podoba mi się jednak wystrój lokalu i jego położenie, ale to w tym momencie kwestia drugorzędna, ponieważ piwo można kupić na wynos. W tym roku trunki z Glogera stanowiły w naszej rodzinie element świątecznych prezentów :)
4. Białostockie sklepy internetowe
Kupowanie przez Internet stało się oczywiste, szczególnie wśród ludzi z mojego pokolenia. Kiedy wiemy, czego szukamy i nie zależy nam na obejrzeniu produktu na żywo, Internet oferuje ceny bardzo konkurencyjne. Sklepy w sieci dobieram jednak bardzo świadomie – chętnie zamawiam w tych sprawdzonych i lokalnych. Wtedy mam możliwość wyboru odbioru osobistego, dzięki czemu zakupy stają się jeszcze bardziej korzystne. Najczęściej moje zamówienia odbiera mama, ale ilekroć mam taką możliwość, staram się złożyć zamówienie w takim terminie, kiedy akurat osobiście będę przebywać w Białymstoku. Z czystym sumieniem mogę Wam polecić następujące strony (z których może wynikać, że dbam o zdrowie i rozwój intelektualny ;D):
a) Tania Książka – księgarnia internetowa oferująca szeroki wybór książek w dobrych cenach
b) Fantastyczne Światy – kolejna księgarnia internetowa, również niezłe ceny książek
c) Selkar – chyba najbardziej rozpoznawalna księgarnia internetowa w mieście, jednak z przykrością stwierdzam, że już nie tak konkurencyjna jak jeszcze kilka lat wcześniej…
d) Cefarm 24 – apteka Cefarmu w wersji online, dobre ceny, wszystko profesjonalnie i szybko, bardzo duży wybór
e) Apteka Aqua Vitae – apteka oferująca między innymi leki niestandardowe, również bardzo profesjonalna
f) Sklep zielarski Ale zioło! – wersja online sklepu zielarskiego z ul. Wysockiego – to mój absolutnie ulubiony sklep ziołowy EVER! Ogromny wybór, bardzo dobre ceny, lepszego sklepu zielarskiego nie znam!
Mam nadzieję, że znajdzie się wśród Was przynajmniej jedna osoba, którą udało mi się zachęcić do zakupów lokalnych. Wszystkie polecane przeze mnie produkty i adresy wypróbowałam wielokrotnie! Liczę również na Wasze typy – czasem to właśnie pocztą pantoflową docieramy do najlepszych informacji! :)
Będąc w Krynkach można napić się „Krynki” za darmo. Za miastem jest rozwidlenie dróg, jedna w stronę Kruszynian. Tu od razu w lewo, lub pytać miejscowych o „krzywą rurę”. Z wycieczką nie polecam bo miejsce ciasne.
PolubieniePolubienie
niestety Glogera nie polecam nawet ze względu na lokalny patriotyzm.
PolubieniePolubienie