pocztówki (2)

W Katowicach jest gigantyczny spodek. W Białymstoku mamy małe spodki. Kolejna pocztówka z dawnych lat przedstawia właśnie tę osobliwą budowlę projektu Henryka Toczydłowskiego, która do dziś właściwie się nie zmieniła. Istnieje nawet szansa, aby białostockie spodki zostały wpisane obok kilku innych budowli rodem z PRL-u do rejestru zabytków, o czym donosi artykuł Spodki mogą być zabytkiem

Obecnie w spodkach mieści się Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, zwany w skrócie WOAK-iem, oraz kawiarnia Elida (wciąż w miarę w klimacie z dawnych lat!) i sala weselna. Ze spodkami graniczy nieduży skwer (oficjalnie Park im. Jadwigi Dziekońskiej, ale moim zdaniem niegodny jest tego określenia – takie rzeczy tylko w Łodzi – kilka drzew i od razu park :D) ze słynnym skateparkiem (skateplazą?).

A jak budynki prezentują się wewnątrz? Całkiem ciekawie, przede wszystkim dzięki spiczastym świetlikom. Poniżej sala wystawowa WOAK-u oraz Elida. We wnętrzu kawiarni (bez większych zmian od ponad 20 lat) znajdziecie niespodziankę – fontannę na środku sali :)

źródło: WOAK Białystok

A skoro już jesteśmy przy tym wątku … Polecam artykuł Co nam zostało po dożynkach? To taki mój mały konik :) Detale budynków – tutaj znajdziecie również całe mnóstwo elementów, obok których codziennie przechodzicie :) Zajrzyjcie też do „Elementów przestrzeni miejskiej”. Przyjemnej zabawy :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s