Zwierzyniec!

W Białymstoku można dokonać rzeczy z pozoru niemożliwej – kiedy wejdziemy w centrum miasta na Planty, możemy dojść do jego granic, nie wychodząc poza tereny zielone. Zielone Płuca Polski w końcu :) Podążając przez Planty, dojdziemy do Parku Konstytucji 3 Maja („wczesny” Zwierzyniec) i przejdziemy kładką nad ulicą Zwierzyniecką do Lasu Zwierzynieckiego (od lat 90 rezerwat) i przez las aż za miasto. Nazwa Park Konstytucji 3 Maja nie jest jednak dla ogółu rozpoznawalna. Nadano ją w dwudziestoleciu międzywojennym części Zwierzyńca wokół obecnego Akcentu Zoo. Wśród większości białostoczan funkcjonuje jednak nazwa Zwierzyniec. Zaliczam się do tych białostoczan ;)

W Zwierzyńcu możemy poczuć się trochę bardziej na luzie niż na sąsiednich Plantach. Jest tam zazwyczaj mniej ludzi, chociaż liczba spacerowiczów w minione sobotnie przedpołudnie mnie zaskoczyła. I nie musimy zadawać sobie pytań w stylu „co ludzie powiedzą”, ponieważ nie chodzi się tam „dla lansu”, lecz dla przyjemności :) Zwierzyniec w części parkowej przypomina w niektórych miejscach las. Rosną tam wysokie sosny, nie ma asfaltowych alejek, ładnie śpiewają ptaki … Dawno, dawno temu udawał się tam na polowania Jan Klemens Branicki, ponieważ las ten graniczył z jego włościami. Kiedyś, ale w porównaniu z łowami Branickich wczoraj, w Zwierzyńcu była scena, dziś znajdziemy kilka stolików z ławkami, które idealnie nadają się do spożycia przy nich drugiego śniadania. Wróćmy jednak na chwilę do sceny. Jako dziecko miałam okazję wziąć udział w kilku zorganizowanych na niej festynach. Najbardziej utkwiły mi w głowie obchody Dnia Dziecka. Siedziałam na scenie ;) Dzisiaj przydałoby się tam kilka stolików do gry w szachy. Czas festynów w starym wydaniu już minął, więc za sceną nie tęsknię. Ale jakieś spokojne atrakcje byłyby mile widziane. Bezpośrednio ze Zwierzyńcem sąsiadują: miejski stadion lekkoatletyczny, lodowisko, hala sportowa Uniwersytetu Medycznego. Składa się to wszystko na miły kompleks rekreacyjny. Obecnie trwa również zasłużona gruntowna przebudowa naszego mini-zoo. Ponoć po remoncie mamy mieć dwa niedźwiedzie (nie polarne :D) – naszej ulubionej „misi” przybędzie kompan. Za zoo znajduje się mały plac zabaw. Wydaje się spokojniejszy niż ten na Plantach.

Dobry pomysł na weekendowy spacer?

Kto z Was pamięta te poidełka? Kiedyś było ich sporo na Plantach :)

Pomnik Konstytucji 3 Maja na górce za zoo:

Pomnik znajduje się w Zwierzyńcu, między ZOO – Akcent, a ul. Zwierzyniecką. Tereny leśne w roku 1920 został nazwany Parkiem Miejskim 3 Maja. Realizacja pomysłu zielonego pomnika nastąpiła w roku 1921, w 130 rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja. Wówczas to na na niewielkim wzgórzu uroczyście zasadzono trzy dęby, okalając je okręgiem 11 drzew lipowych. Kompozycję zaakcentowano pięcioma alejkami, kierującymi się ku trzem dębom, które otoczono okrągłą alejką. Miejsce to jest dalej nieznane wielu Białostoczanom.

Historia święta Konstytucji 3 Maja liczy sobie 215 lat, ale obchodzono je tylko przez trzy dekady. Ustanowione zostało świętem 5 maja 1791 r., natomiast już w roku 1795 nastąpił III rozbiór Polski.

W roku 1919, czyli rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Sejm przywrócił święto. W roku 1946, po II wojnie światowej, znowu zostało zakazane na niemal pół wieku. Prosowieckie władze, starając się zatrzeć wszystko, co wiązało się z niepodległością, dążyły do zatarcia materialnych śladów symbolu wolności Polski – Konstytucji 3 Maja i upamiętniającego ją zielonego pomnika. Zmieniono przebieg dróg tak, by omijały Dęby 3 Maja. Kiedy dwie okalające lipy uschły, nie uzupełniono ich. Okrągła alejka wokół dębów została zatarta. Zaniechano pielęgnacji drzew.

W roku 2006 z inicjatywy „Forum Białystok Jutra” powstał Społeczny Komitet Opieki nad Pomnikiem dążący do odtworzenia kształtu nadanego mu w okresie międzywojennym. Honorowy patronat objął Ryszard Kaczorowski, były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Koordynatorem został prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. W kwietniu 2007 r. dzięki pomocy władz miasta Białegostoku przywrócono pomnik mieszkańcom miasta. Uporządkowano miejsce, wykonano alejkę otaczającą dęby, dosadzono trzy brakujące lipy oraz ustawiono tablicę pamiątkową.

Opis pomnika pochodzi z Wikipedii.

Jego Wysokość Żubr!

Z kolei z drugiej strony parku – przed filharmonią – znajduje się Plac Katyński. Na początku głównej alei spacerowej parku stoi pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Tuż obok zasadzono drzewa upamiętniające ofiary  z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska.

3 myśli na temat “Zwierzyniec!

  1. Dziękuję Wam za miłe słowa :) Mam nadzieję, że pogoda na Wielkanoc nie będzie aż tak kapryśna jak na przykład dziś i uda mi się zrobić kilka nowych zdjęć przy okazji jakiegoś świątecznego spaceru :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s