Opera w budowie

Na zakończenie tej inwestycji czekam z wielkim utęsknieniem! Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej budowany przy BTL ma spełniać funkcje Europejskiego Centrum Sztuki. Muzycy mają przenieść się z budynku przy ul. Podleśnej do wielkiej opery, która poza salą koncertową zaoferuje melomanom wiele innych atrakcji. Projekt jest być może dość kontrowersyjny, ale mnie się podoba. Wszyscy, którzy widzieli warszawski BUW, rozpoznają rękę Marka Budzyńskiego. Projekt ma wiele wspólnych elementów z kultową już Biblioteką UW na Powiślu. Przede wszystkim łączy surowe betonowe i szklane formy z zielenią. Trzeba będzie oczywiście poczekać, aż pnącza oplątą cały budynek, ale efekt powinien być ciekawy. Dużo było głosów krytycznych (po co w ogóle opera?, dlaczego taki a nie inny budynek?), jednak ja od początku jestem na tak i kibicuję bardzo mocno tej inwestycji. I chyba każdy człowiek, który dostrzega rolę kultury (może powinnam napisać Kultury?) w obecnym świecie, tylko mi przyklaśnie. Szczerze mówiąc nie boję się o frekwencję. Wystarczy spojrzeć, jak szybko rozchodzą się bilety na wszystkie koncerty organizowane w filharmonii. Jest duża grupa ludzi, którzy interesują się poważniejszą kulturą, a nie tylko taką masową prosto z Rynku Kościuszki, ale nie afiszują się tym. Natomiast najwięcej rabanu robią ci, którzy na koncercie albo w teatrze byli chyba po raz ostatni ze szkolną wycieczką :) Miałam duże obawy co do odsunięcia Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego z funkcji dyrektora artystycznego OiFP. Ale obserwując działania pana Roberto Skolmowskiego odważę się napisać, że zmiana ta mogła wyjść jednak tej placówce na dobre … Wystarczy spojrzeć na tzw. PR – Opera jest obecna w mediach, strona internetowa (Opera i Filharmonia Podlaska) po liftingu zachęca do skorzystania z całej oferty, a bilety na koncerty zaplanowane na najbliższe miesiące rozchodzą się w oka mgnieniu. Więc to wszystko chyba jednak działa … Opera ma otworzyć swoje podwoje w przyszłym roku. Mam nadzieję, że nie będzie czasowego poślizgu i nie wynikną po drodze jakieś kwestie formalne czy finansowe. Białystok latami czekał na takie imprezy, które od kilku lat zaczynają istnieć na mapie regionu, a nawet i ogólnopolskiej. Opera ma być największym tego rodzaju obiektem na wschód od Wisły. Liczę na to, że ten potencjał nie zostanie zmarnowany!

Mam tylko kilka zdjęć budowli z zewnątrz, ale w internecie znalazłam sporo ciekawych fotek z wnętrza oraz z amfiteatru. Proszę sobie obejrzeć i narobić apetytu na więcej ;)

Ciekawi mnie, jak zostanie zagospodarowany plac przed Operą. Miał być ogłoszony konkurs na jego nazwę, żeby Opera miała dobry adres. Może macie jakieś pomysły? :)

Przy samej Operze znajduje się Park Centralny założony po II wojnie światowej na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. Każde miasto ma jakiś Central Park ;) A apartamentowiec w tle wygląda całkiem nieźle :)

W internecie natrafiłam na zdjęcie amfiteatru wkomponowanego w kompleks Opery. Natomiast na stronie Wrota Podlasia obszerna relacja z budowy i zdjęcia wnętrza budynku (Wrota Podlasia – Opera Podlaska)

1

A jak wyglądał projekt? A tak:

2

3

4

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s