KinoOko

Na początku tego roku pojawiła się w Białymstoku kolejna nietypowa forma w przestrzeni publicznej. Tym razem nie jest to rzeźba, ale coś na kształt instalacji :) Na skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej i Legionowej, tuż przy dawnym „związkowcu” stoi mianowicie szklany ekran. Kinooko. „Ja – kinooko” to instalacja Aleksandry Czerniawskiej, białostoczanki, absolwentki ASP w Warszawie. Zamiarem artystki było uczczenie Dżigi Wiertowa – prekursora sztuki filmowej, z pochodzenia białostockiego Żyda. Na jednej z podstron serwisu bialystokonline znalazłam ciekawy opis twórczości Wiertowa oraz założeń dotyczących realizacji kinooka: Kinooko Czerniawskiej hołdem dla Wiertowa.

Ze względu na fascynację Wiertowa Leninem instalacji od początku towarzyszyły kontrowersje i protesty grup mieszkańców. Dziś kinooko znajduje się pod nadzorem kamer, ponieważ już raz uległo zniszczeniu (prawdopodobnie przez wiatr, ale jak widać czujność zostaje zachowana …). Jedno mogę pani Czerniawskiej przyznać na pewno – dzięki tej instalacji dużo osób dowiedziało się o białostockich korzeniach Wiertowa!

Zamieszczę tutaj trzy zdjęcia kinooka, które zrobiłam parę dni temu. Jako instalacja prezentuje się nieźle. Ale wolałabym, żeby ktoś zagospodarował jednak kawałek trawnika przed kinookiem i poprawił kostkę brukową …

Gdyby ktoś z Was miał ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o autorce instalacji i o samym Wiertowie, proszę kliknąć w linki poniżej:

Aleksandra Czerniawska

Tribute to Vertov

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s