Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco :P

Gdybyśmy zapytali białostoczan, która z inwestycji miejskich jest zupełnie niepotrzebna, większość wskazałaby zapewne na otwarte przed kilkoma dniami przejście podziemne na skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego i ulicy Sienkiewicza. To doskonały przykład marnowania pieniędzy z dotacji unijnych, inne miasta powinny się od nas uczyć, czego robić nie należy! Ale chyba nie o taki rozgłos nam chodzi, prawda? Przejście podziemne samo w sobie jest reliktem, odchodzi się od takich rozwiązań, a jeżeli już się je stosuje, to obowiązkowo ze schodami ruchomymi i windami. Nasze przejście poszczycić się może co najwyżej schodami betonowymi. Windy mają działać w przyszłości. Oczywiście miasto zasłania się argumentami w stylu „i tak otworzyliśmy wcześniej niż planowano, więc przestańcie narzekać”. Osoby starsze, rodzice z dziećmi w wózkach i niepełnosprawni mają zatem „pod górkę”. Pozostaje trzymać kciuki, że windy po otwarciu będą sprawne. W przeciwnym razie należy liczyć się ze starszymi babciami wbijającymi się na jezdnię (sama taki przypadek wczoraj widziałam). W jaki sposób przejście podziemne ma usprawnić ruch? Nie wiem. Pokonanie skrzyżowania zajmie więcej czasu. Samochody i tak stoją na światłach, przecież to nie estakada! Ale piesi mają zejść pod ziemię. Nasze miasto chciało chyba sprawić wrażenie większego niż jest. A przy okazji wyrzuciło kupę kasy w błoto. Albo wspomogło zaprzyjaźnione firmy wykonawcze. Trudno nie odnieść takiego wrażenia. Na nic sprzeciw mieszkańców, ma być metropolia, ma być przejście podziemne jak na Rondzie Dmowskiego w Warszawie i tyle! Prezydent Truskolaski podróżuje po świecie i się zna! Już nie mogę doczekać się wiosny, kiedy będę sprowadzała i wprowadzała rower po tych chybionych szynach! Kondycja mi się polepszy na pewno! A akcja otwarcia przejścia o poranku z darmową kawą z plastikowych kubeczków jest tak groteskowa, że aż trudno mi o niej pisać! Jedyna pozytywna sprawa: skoro już mamy to niechciane przejście, mieszkańcy dowiedzą się, jak daleko ze skrzyżowania na Biegun Północny lub do katedry! Hurra! Uczymy się przez całe życie!

IMG_1513 IMG_1514 IMG_1515 IMG_1516 IMG_1517

IMG_1518

IMG_1520

5 myśli na temat “Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco :P

 1. Odnośnie przejścia to nie jeden nie wypał szkoda gadać ale się odezwę w jakich miastach zamyka się na długi okres drogi i robi byś pasy. Tylko W Białymstoku ktoś jest taki pomysłowy. W Warszawie nuż pas jest dla autobusów w godzinie szczytu po godzinach mogą jeździć wszyscy u nas nie doczekanie nie wspomnę jeszcze o super zsynchronizowanych światłach -JAK BYŚ NIE JECHAŁ ZAWSZE STANIESZ I CZEKASZ! To jest nasze mądre miasto Wstyd dla zarządu czas pomyśleć i poprawić błędy skoro ta wieś ma być Aglomeracją…..

  Polubienie

 2. bardzo sie ciesze ze powstaly te przejscia podziemne. zawsze chcialem zeby moje miasto mialo takie przejscia w centrum. To tej pory bylo tylko jedno pod ulica gen Andersa. Mam nadzieje ze windy rozwiaza niedogonosci z tym zwiazane. Patrzac na zmarnowane pieniadze – to przeciez Warszawa ma takich przejsc mnostwo a nikt tam nie mowi o znarnowanych pieniadzach

  Polubienie

  1. W Warszawie większość przejść podziemnych prowadzi do metra lub na wyspy tramwajowe na środku ulicy. U nas nie ma ani metra, ani tramwajów i nigdy ich nie będzie.

   Polubienie

 3. Mam wrażenie, że emir007 nie zna Białegostoku. Znam przynajmniej 2 inne przejścia podziemne, nie licząc tych nowych pod trasą generalską. Oba pod Dąbrowskiego. Jedno przy spodkach – wzdłuż poleskiej, Drugie zaraz obok pod rozjazdem Dąbrowskiego na Antoniuk i dworzec kolejowy. Oba są bardzo potrzebne i działają chyba ponad 30 lat. Przejście pod Sienkiewicza, jest wąskie i pewnie w godzinach szczytu okaże się zatłoczone. Nic nie zmienia się w ustawieniach świateł. Nadal są te same cykle które umożliwiałyby ruch pieszy po pasach na powierzchni. Wywalono kupę kasy w błoto, tylko po to właśnie, by było przejście podziemne i podniosło prestiż miasta. Tak naprawdę, to przedłużyło „przebudowę” alei Piłsudskiego o rok i oczywiście związaną z tym blokadę centrum miasta. Pewnie taniej byłoby wybudować przejścia nad ulicami – jak w Rzeszowie, ale Białystok miał ambicję na przejście podziemne. No cóż – pogratulować i miastu i emirowi007. Tak miasto, jak i emir powinni byś szczęśliwi. Mają co chcieli, to niech teraz korzystają, na zdrowie… tylko kasy szkoda. Za wywalone w wykop pieniądze można by naprawdę zrobić wiele dobrego w innych dziedzinach. Swoją drogą ciekaw jestem ile pieniędzy miasto wtopiło w ten bubel.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s